The Van Wert County Courthouse

Friday, Oct. 7, 2022

VW swimmers split with Kenton

KENTON – Van Wert’s girls and boys swim teams visited Kenton at the Hardin County YMCA pool.  The boys’ team defeated Kenton by a score of 89 to 76.  The girls were defeated by Kenton, 96-67.

First place finishers were Brittany Jurczyk (200 freestyle), Taylor Grooms (200 individual medley, Cody Hanes (200 and 500 freestyle), Trey Stemen (200 IM), Eric Easley (50 freestyle) and Hanes, AJ Foster, Stemen, and Adam Saylor (400 freestyle relay).

Van Wert Girls Results (all lengths are yards):

200 Medley Relay: 2nd (2:25:36 – Brittany Jurczyk, Alex Czajkowski, Taylor Grooms and Erin Dingle), 4th (2:38.88 – Karlyn Koontz, Courtney Smith, Rebecca Johnson, Linzey Rice)

200 Freestyle:  1st (2:38.11- Brittany Jurczyk ), 2nd (2::39.16 – Rebecca Johnson), 3rd (2:53.22- Andi Foster)

200 Individual Medley:  1st (2:44.15 – Taylor Grooms), 4th (3:05.04-Alex Czajkowski)

50 Freestyle:  2nd (29.53-Erin Dingle), 5th (33.43-Linzey Rice), 6th (33.65-Holly Hammond), JV (38.05- Reed Wermer)

100 Butterfly:  3rd (1:28.23- Rebecca Johnson)

100 Freestyle:  2nd (1:10.84- Brittany Jurczyk), 3rd (1:13.88- Karlyn Koontz), 5th ( 1:19. 28 – Holly Hammond)

500 Freestyle:  2nd (6:46.98- Erin Dingle), 3rd (8:04.34- Linzey Rice)

200 Freestyle Relay:  3rd (2:14.46 – Holly Hammond, Andi Foster, Rebecca Johnson, Alex Czajkowski)

100 Backstroke:  2nd (1:14.02 – Taylor Grooms), 4th (1:26.27- Karlyn Koontz), 5th ( 1:36.70- Andi Foster)

100 Breaststroke:  3rd (1:31.05 – Alex Czajkowski), 4th (1:50.96- Courtney Smith), 5th (1:51.18- Reed Wermer)

400 Freestyle Relay:  2nd (4:22.25 –Erin Dingle, Karlyn Koontz, Brittany Jurczyk, Taylor Grooms,), 4th (5:36.45 – Andi Foster, Courtney Smith, Linzey Rice, Holly Hammond)

Van Wert Boys Results (all lengths are yards):

200 Medley Relay: 2nd (2:17.46- Cody Hanes, Eric Easley, Trey Stemen, Adam Saylor), 4th (2:13.48 A.J. Foster, Kase Schalois, Vincent Silette, Nathan Profit)

200 Freestyle 1st (2:17.46 Cody Hanes), 3rd (2:28.09 – Kase Schalois)

200 Individual Medley 1st (2:19.91 – Trey Stemen ) 3rd (2:36.71- Matt Cucciarre)

50 Freestyle 1st (25.66- Eric Easley) 3rd (26.73 – Adam Saylor),  4th ( 27.87 Vincent Silette) JV (34.69- Jacob Scheidt and 35.47 – Jacob Boroff)

100 Butterfly: 2nd (1:08.08 – Eric Easley), 3rd (1:11.64 –Matt Cucciarre)

100 Freestyle: 2nd (1:01.44 Adam Saylor), 3rd (1:02.24 – A.J. Foster), 6th (1:16.19 –Daniel Silette), JV (1:25.68 – Jacob Scheidt and 1:29. 57 – Jacob Boroff)

500 Freestyle: 1st (6:19.21 – Cody Hanes), 3nd (7:09.95 – Shane Robenalt), 4th (7:46.26 – Nathan Profit)

200 Freestyle Relay:  2nd(1:50.62 – Vincent Silette, Matt Cucciarre, Kase Schalois, Eric Easley), 5th (2:21.11- Daniel Silette, Jacob Scheidt, Jacob Boroff, Shane Robenalt)

100 Backstroke:  2nd (1:04.75 Trey Stemen), 3rd (1:11.15- AJ Foster), 5th (1:15.61- Vincent Silette)

100 Breaststroke:  2nd (1:25.82 – Kase Schalois) 3rd ( 1:27.68- Shane Robenalt), 4th ( 1:34.55- Nathan Profit)

400 Freestyle Relay: 1st (3:54.22 – Cody Hanes, AJ Foster, Trey Stemen, Adam Saylor), 4th (4:46.08- Nathan Profit, Daniel Silette, Shane Robenalt, Matt Cucciarre)

POSTED: 12/09/10 at 11:18 am. FILED UNDER: Sports